Pasja, a niespełnione ambicje rodziców

su: Data utworzenia: 2013-01-25 15:11:00
Ostatnia aktualizacja: 2013-01-25 15:11:00
Kategoria: Brak
Autor: Redakcja MamyCel.pl
Zdjęcie niedostępne

Pasja, jest jednym z najczęściej używanych słów XXI wieku. Czy jednak ma ona jakieś znaczenie w naszym życiu? Czy może mieć istotny wpływ na nasze relacje z ludźmi? A wreszcie, jakie następstwa mogą wyniknąć z braku pasji lub gdy zostaje ona przez nas zaniedbana?

 

 

Czy zdarzyło się Wam zazdrościć talentu osobie, która pięknie śpiewa, tworzy zjawiskowe obrazy, kreuje nowe trendy w modzie, albo po prostu z radością idzie do pracy? Wszystkie te aspekty wynikają z faktu naszej desperacji i monotonii życiowej. Wydaje nam się, że na realizację swoich pasji potrzeba nam dużo czasu, a przecież nieustannie nam go brakuje, więc jak oni to robią, że w swoim grafiku znajdują momenty na rozwijanie swoich talentów. Taki sposób myślenia wywołuje w nas frustrację. Spójrzmy jednak racjonalnie na zjawisko „talentu”. Niektórzy mówią, że z nim trzeba się urodzić, jednak nie jest to prawdą. Z kolei inni ludzie twierdzą, że nie mają żadnego talentu i temu stwierdzeniu także nie należy wierzyć. Większość z nas zatraca się w rutynie życia i dlatego nie dostrzega drzemiącego w sobie talentu. Każdy taki zalążek pasji, która wynika z konkretnej zdolności, należy najpierw w sobie rozbudzić, zachęcić go do działania. Jak tego dokonać? Usiądźmy i zadajmy sobie pytanie „co nam sprawia radość w życiu, o czym marzymy, czego pragniemy, jaki jest nasz wymarzony zawód”, gdy szczerze odpowiemy sami sobie na te rozmyślenia, ujrzymy właśnie ten skrywany zalążek talentu. Nie musi to być przecież nic artystycznego. Możemy np. marzyć o zawodzie adwokata - gdzie tutaj widać talent? - jest nim nasza rozbudowana empatia, która pragnie pomagać innym ludziom, posiadamy także umiejętność słuchania i to właśnie dzięki tym cechom możemy rozpocząć rozwijanie naszej prawniczej pasji. Każdy z nas posiada jakiś talent, nawet osoby, które twierdzą, że są beztalenciami. Ich urojone „beztalencie” wynika przede wszystkim z braku umiejętności zarządzania własnym życie i z nieumiejętnego gospodarowania swoim wolnym czasem.

Co zyskują pasjonaci? Gdy rozwijamy się w tym co najbardziej lubimy robić, w naszym organizmie zachodzi wówczas szereg pozytywnych reakcji. Czujemy się szczęśliwi, potrzebni, częściej się uśmiechamy, mniej się stresujemy, jesteśmy bardziej opanowani, a co za tym idzie nasz organizm zaczyna produkować więcej endorfiny (tzw. hormonu szczęścia). Poprawiają się także nasze relacje międzyludzkie. Chętniej nawiązujemy nowe znajomości i przyjaźnie. Jesteśmy bardziej towarzyscy, gdyż towarzyszy nam chęć zarażania naszą pasją innych ludzi.

Czy pasja wynika z naszych ambicji? Zdecydowanie nie! Ambicje, to nie wszystko, one niekiedy pomagają nam w wytrwałym rozwijaniu naszej pasji. Ludzie ambitni mają większe wymagania i to jest plus, ale minusem jest fakt, że istnieje także coś takiego jak przerost ambicji, a to już prowadzi do wielu nieszczęść. Osoba z takim zawyżonym progiem ambicji jest nieustannie z siebie niezadowolona. Uważa bowiem, iż stać ją na więcej i nawet gdy osiąga jakiś sukces, to nie potrafi się z niego cieszyć. Gdy ktoś taki nie czerpie radości z tego co robi, to po pewnym czasie porzuci swoją pasję. Zacznie czuć się niepotrzebna i niespełniona. Niekiedy taki stan psychiki może doprowadzić do depresji, a w ostateczności nawet do samobójstwa.

Do czego mogą doprowadzić niespełnione ambicje rodziców? Niestety rodzic, który marzył o zrealizowaniu jakiejś swojej pasji lecz nie udało się jemu tego dokonać, często przelewa te swoje pragnienia na własne dziecko. Nie dostrzega wówczas faktycznych talentów dziecka, a jedynie te, które sam kiedyś w sobie zaniedbał. Maluch zmuszany jest do realizowania wizji zakodowanej w rodzicu. Ślepo i na przekór zdaniu dziecka, posyłane jest ono na różne lekcje, treningi, o których rodzic zawsze marzył. Dziecko się zniechęca, robi się apatyczne, zamyka się w sobie, maleje jego poczucie własnej wartości, a w konsekwencji przestaje ufać rodzicom.

Czy zatem pasję należy pielęgnować od najmłodszych lat? Odpowiedź brzmi - i tak i nie. Z pewnością należy bacznie obserwować rozwój swojego dziecka. Co lubi robić, czy śpiewa, tańczy, a może szybko biega? Wszelkie takie zaobserwowane drobne i większe radości mogą świadczyć o tym, że jest to właśnie oznaka danego talentu. Wówczas można wspierać dziecko w takim działaniu i pomóc w rozwijaniu tejże pasji. Nie wolno jednak robić niczego na siłę, gdyż takie działania przynoszą odwrotny skutek.

Co zrobić, gdy nie zdążyliśmy zrealizować lub odkryć naszych pasji? Na rozwijanie swoich talentów nigdy nie jest za późno. Najważniejsze, aby chcieć coś robić. W każdym wieku można zmobilizować się do działania. Ponoć osoby na emeryturze mają więcej wolnego czasu. Wtedy jest dobry moment na to, aby oddać się swoim zapomnianym lub zagubionym pasjom z przed lat.

Autor: Magdalena Ulbin
Fot: Sylwia Kanka  

Inne artykuły użytkownika

Premiera designerskich...

2016-08-04 13:55:31

Największy polski showroom poświęcony meblom i dekoracjom vintage, Patyna.pl, połączył... więcej

Międzynarodowy Dzień...

2016-06-21 17:49:01

18 czerwca w Bochni odbył się Międzynarodowy Dzień Publicznego Dziergania. więcej

Mayday 2 – najzabawniejsza...

2016-06-16 21:00:25

"Mayday 2”, czyli jak w 120 minut umrzeć ze śmiechu... i przeżyć. więcej

Mayday2 - lepszy niż kabaret!

2016-05-08 14:22:29

Światowy Hit Ruszył w Polskę ! Lepszy niż kabaret! więcej
Inne artykuły

„Koncentrując się na...

2017-04-23 12:42:43

Małgorzata Mika – dziewczyna, którą poznałam w czasie studiów. Interesuje się literaturą... więcej

„Hello, my Blue Diary” –...

2017-04-23 12:33:27

Jej wiersze z pewnością poruszą do głębi każdego człowieka. Pełno w nich smutki i... więcej

Pan od pędzla – rozmowa z...

2017-04-23 12:18:14

Paweł Majerczyk – mówi o sobie Pan Charlie. Zaczął, jak każdy, od bloga modowego i kanału... więcej

„Nie mówię...

2017-04-23 12:10:59

Martyna Kowalczyk – absolwentka ASP. Rysuje komiksy, maluje, gra na basie. Prowadzi bloga z... więcej
Oceń artykuł
Reklama